e-ticaret

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret (elektronik ticaret veya EC), öncelikle internet olan bir elektronik ağ üzerinden malların ve hizmetlerin alım satımı veya fonların veya verilerin iletilmesidir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye, tüketiciden müşteriye, tüketiciden tüketiciye veya tüketici-to-iş olarak gerçekleşir. E-ticaret ve e-ticaret terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılabilir. E-kuyruk terimi, bazen çevrimiçi alışveriş için işlem süreçlerine atıfta bulunmak için de kullanılır .E-Ticaret projeleri Web Trakya için butik hizmetler kapsamında değerlendirilir.

E-ticaret tarihi

E-ticaretin başlangıcı, ticaret belgelerini diğer şirketlerle paylaşmak için işletmeler Elektronik Veri Değişimi (EDI) kullanmaya başladığında 1960'lı yıllara kadar izlenebilir . 1979'da Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü, işletmelerin elektronik ağlar aracılığıyla belgeleri paylaşması için evrensel bir standart olarak ASC X12'yi geliştirdi. Elektronik belgeleri birbirleriyle paylaşan bireysel kullanıcıların sayısı 1980'lerde büyüdükten sonra, 1990'larda eBay'in yükselişi ve Amazon e-ticaret sektöründe devrim yarattı. Tüketiciler artık hem e-ticaret yetenekleri hem de birbirleri ile birlikte tipik bir tuğla ve harç mağazasından sonsuz sayıda ürün satın alabilirler.

E-Ticaret Sitesi

yıllarca geliştirilmesi için emek harcanmış OpenCart, WooCommerce altyapılarıyla işe ve müşteriye uyumlu modüller bütünü ile hayata geçirilmektedir. Yıllık tema ücreti alınmamaktadır.Yıllık Hosting, Domain, E-Posta ve Hizmet yenileme yapılmaktadır.

Bir e-ticaret veya sanal market sitesinin sağlamlık ve işlevsellikten sonra en önemli tarafı web tasarımıdır. Zira estetik görselliği ve profesyonelliği ile de güven vermek bir e-ticaret sitesinin temel taşıdır.


E-Ticaret Nerden Nereye ?

E-Ticaret’in olmadığı, internet ve mail üzerinden reklam ve pazarlamanın yapılmadığı bir dünyayı biz şuan hayal ediyor olabiliriz; fakat 2000’lerde yetişen nesil bu kavramlar olmadan bir hayat hayal edemeyecekler. E-Ticaret ile dünyanın ilk tanışması, Türkiye’de internetin kullanmaya başlanmasından yaklaşık 1 yıl sonra, 1994 yılında Amazon.com’un ilk kitap satışıyla başlamıştı. Bunun ardından aynı yıl içerisinde E-Bay’de ilk sanal müzayede düzenlenmesiyle e-ticaret kavramı bir adım daha gelişti. Gelecekte ekonominin nabzının atacağı e-ticaret, Türkiye’de ise ilkerinden birini 1998 yılında HepsiBurada.com ile yaşadı. Bu yeni tanıştığımız ticaret modeli 1998’den 2006 yılına kadar ülkemizde sert bir yükseliş gösteremedi fakat 2011 yılında Hindistan’dan sonra dünyada büyeyen ikinci ülke oldu. E-ticaret hacmi ABD’de 180 milyar dolarken Türkiye’de şuan 30 milyar TL civarında. Avrupa ülkelerinde internet kullanıcılarının %80’i aynı zamanda internetten alışveriş de yapıyor. Türkiye’de ise bu oran hala daha düşük olsa da e-ticaret sektörü AVM’leri korkutmayı başarıyor. Nisan 2013’te Dünya Gazetesi’nde çıkan habere göre 2012 yılında AVM’lerin ciro artışı %13’ken, e-ticarette ciro artışı %35,5 olmuş. 1-3 iş günü içerisinde yapılabilen teslimatlar Türkiye’deki e-ticaret sektörünün büyümesinde önemli bir paya sahip.

Yurtdışında e-ticaret sektörü önüne geçilemeceyek bir hızda büyümeye devam ediyor. Son 3 yıl içerisinde tedarik merkezleri için 14 milyar dolar harcayan Amazon.com, geçtiğimiz ay 5. tedarik merkezini Kenosha Winsconsin’de açtığını duyurmuştu. Türkiye’de her yıl 15 bin e-ticaret sitesi kuruluyor ve 2 yılın ardından sadece 100 tanesi aktif olarak kullanılıp yoluna devam edebiliyor. Bu kadar fazla e-ticaret sitesi kurulmasındaki ana etmen paket yazılımların ve paket yazılım sunan firmaların fazlalığı. Günümüzde aktif e-ticaret sitelerinin %80’i paket yazılım kullanmakta. Dünyada ve Türkiye’de durum bu şekildeyken e-ticaretin ilk somut hali olan ve yatırımlarıyla lider olma özelliğini hala koruyan Amazon.com geçtiğimiz günlerde 30 dakikada teslimat yapılabilecek bir sistem tanıttı. İsmine “Prime Air” dedikleri bu sistemin tüm Ar-Ge’lerini kendi laboratuvarlarında çalışmışlar ve bu sistemle 30 dakika içerisinde teslimat yapmayı gerçekleştirecekler. İnsansız hava taşıtlarıyla e-ticaret teknolojisinin son yıllardaki en önemli atağını gerçekleştiren Amazon.com, 2015 yılında bu sistemi hayata geçirmeyi hedefliyor.


E-Ticaret yazılımlarında firmamız onlarca projenin altına imza atmışdır.

E-Ticarette Başarıya Giden Yol

  • Yazılım ve donanım güvenliği
  • Kapsamlı bir ürün yönetimi gerçekleştirin
  • Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, reklamcılık
  • Kolay ve rahat kullanıma sahip olan yönetim paneli
  • Sosyal Medyada Varlığınızı Hissettirin
  • Mobil Optimizasyon Olmazsa Olmaz
  • Ürünlerinizi Doğru Şekilde Tanıtın
  • Alternatif pazarlama araçları kullanın
  • Müşteriniz Size Ulaşmak İstediğinde Ulaşmalıdır

E-Ticarette Başarı

Bilinmelidir ki her eticaret sitesi açan işletme başarıya ulaşamamaktadır. Bunun en büyük sebebi ise kullanılan e-ticaret sistemlerinin istekleri tam anlamı ile karşılayamamasıdır. E-ticaret sitesi açılır ancak verilemeyen hizmetler ve sağlanamayan özellikler sebebi ile kısa bir süre sonra site kendi haline bırakılır ve satış yapılamaz. Peki eticaret sitesinde başarı nasıl yakalanır ? Bu yazılımlar uzman kadrolar (yazılım, grafik, teknik destek, sosyal medya, seo uzmanları) tarafından geliştirilmektedir. İşte en iyi eticaret yazılımı yılların vermiş olduğu tecrübelere sahip olan e-ticaret firmaları tarafından geliştirilmektedir. E-Ticaret sitenizi veya markanızı ön plana çıkaracak ve markalaştıracak bir danışman firma ile yürümeniz başarıyı yakalamanızda büyük katkısı olacaktır.