website

E-Ticarette "Güven Damgası" Nedir ?

Güven damgası sistemi, e-ticaret sektöründeki şirketlere bir zorunluluk getirmemekle birlikte isteyen şirketlerin tebliğde düzenlenen koşullara uymak şartıyla aldıkları damgadır. İnternet siteleri üzerinde yayınlayabildikleri ve böylelikle müşterilerinin sitenin alışveriş için güvenli bir ortam sunduğunu ilk bakışta anlayabilecekleri bir sistemdir. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra e-ticaret sektöründe konuşulan ve tüketici nezdinde de merak konusu olan güven damgası, zorunlu tutulmamakla beraber şirketlerin güvenli oluşu hakkında tüyolar veriyor. Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’in 6 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/06/20170606-12.htm )

Ayrıca Güven Damgası’nın sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenerek o sitenin gerçekten bu Güven Damgası’na sahip olup olmadığını da kontrol edebilecek.

 • E-ticaret firmaları vermiş oldukları hizmet ile ilgili yerine getirmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları aşağıda maddeler halinde belirttik.
 • Güven Damgası başvurusunda en fazla 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testinin yaptırılması.
 • Kişisel veri ve ödeme bilgileri içersin tüm işlemlerin SSL ile gerçekleştirilmesi.
 • E-ticaret üzerinden satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun tasarlama.
 • E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da yer verilmesi. Ayrıca ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağının da belirtilmesi.
 • Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görsellerin kullanılması, kargo ve teslim sürelerinin bilgilendirmelerinin yapılmasını sağlar.
 • Sunulan hizmetin kim tarafından sağlandığının gösterilmesini, kapsamı ve süresi ile ilgili bilgilerinin sunulmasına imkân sağlar.
 • Tüketicinin aldığı ürün / ürünler ile ilgili şikâyet ve taleplerini iletebilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinden telefon aracılığı ile ulaşabileceği müşteri hizmetlerinin olması sağlanır.
 • E-Ticarette "Güven Damgası" Almak için Gerekli Kriterler Nelerdir ?

  Tebliğ kapsamında düzenlenen güven damgasının temel kriterleri, şirketlerin kredi kartı ile yapılan alışverişte kart güvenliğinin SSL olarak adlandırılan şifreleme yöntemleriyle sağlanması, sitede tutulan bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin önlenmesi için düzenli olarak sızma testi yaptırılması, sitenin Türkiye’deki internet, e-ticaret ve ödeme sistemlerini düzenleyen mevcut mevzuata uygun olarak işletilmesi, sitede çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek içeriklerin bulunmaması, tedarik ve lojistik süreçlerinin açık ve anlaşılır şekilde müşterilere sunulması, siteyi işleten ve hizmeti veren kişi ve şirketlerin bilgilerinin açık şekilde sunulması, müşterilerle etkin iletişim yöntemleri ile cayma hakkı, ayıplı ürün gibi talep ve şikayetlerin etkin şekilde çözümlenmesine yönelik sistemlerin sağlanması, e-ticaret sitesini işleten kişilerin daha önceden belirli suçlara karışmamış olması ve şirketin iflas etmiş olması halinde itibarın iadesinin sağlanmış olması olarak özetlenebilir.

  Güven Damgası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Güven Damgası’nı edinmek isteyen e-ticaret firmaları başvurularını GDS (Güven Damgası Sağlayıcıları) ‘ye yapmaları gerekiyor. Daha sonra Güven Damgası Sağlayıcıları tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını kontrol edecek. Sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verilecek. Güven Damgası Sağlayıcıları’nın 30 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlanır ise e-ticaret sitenizin ana sayfasında ve iç sayfalarında kullanılmak üzer Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek. Bu bağlantıya tıklanıldığı zaman e-ticaret siteniz ile ilgili bilgilerin olduğu bir sayfa açılacak. Güven Damgası henüz zorunlu olan bir uygulama olmasa bile e-ticaret siteleri açısından olumlu etkileri olacağı için bunu tercih edecek birçok e-ticaret firması olacaktır.

  Güven Damgası Kim Tarafından Verilecek ?

  Tebliğ’de güven damgasının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek "Güven Damgası Sağlayıcılar" tarafından verileceği düzenlenmiş durumda. Yani, güven damgası almak isteyen e-ticaret şirketleri, bunu doğrudan bir devlet kurumundan değil, ücreti karşılığında damgayı vermeye yetkili olan bir özel kuruluştan talep edecekler. Güven Damgası Sağlayıcıları da faaliyetlerini Bakanlık’ın denetimi ve gözetimi altında sürdürecekler. Güven damgası için gereken kriterleri sağlayan e-ticaret sitelerine verilen güven damgası her yıl yenilenmesi gerektiğinden, bu damgayı kullanmaya devam etmek isteyen e-ticaret sitelerinin her yıl söz konusu kriterleri sağladığını ispat etmesi gerekecek.

  Güven Damgası Neler Getirecek ?

  Bir internet sitesinde yer alan güven damgası, bu sitenin oldukça kapsamlı şekilde düzenlenmiş olan kriterleri karşıladığını ve bu kapsamda özellikle kredi kartı ve bilgi güvenliğine yönelik gerekli tedbirleri aldığına ve damgayı bulundurmaya yetkili olduğu sürece bu tedbirleri almaya devam ettiğine yönelik bir sertifikasyon süreci. Müşteriler güven damgasının geçerli olup olmadığını da basit bir işlemle kontrol edebilecekler. Ancak bir internet sitesinde güven damgasının yer alması, bu sitenin siparişleri gerçekten yerine getirip getiremeyeceği, kendisine ulaşan cayma hakkı veya arızalı ürün gibi talepleri karşılayıp karşılamayacağı konusunda bir garanti oluşturmuyor.

  Güven Damgası Almak Zorunlu mu ?

  Hayır.. Güven damgası almak kesinlikle zorunlu değil. İsteyen şirketler bu damgayı alacak. Muhtemelen müşterileri nezdinde güven oluşturmak, kamuoyu nazarında güven damgası aldığını ön plana çıkararak bir prestij yaratma vesilesi olarak şirketler tarafından kullanılacak. Henüz yetkilendirilen bir Güven Damgası Sağlayıcısı bulunmuyor. Bunun yanında güven damgası ücretleri belli değil. Gerek her yıl güven damgası ücreti ödenmesi gerekse de talep edilen kriterlerin sağlanması e-ticaret siteleri üzerinde bir mali yük oluşturacak. Ayrıca, Güven Damgası Sağlayıcılarının denetim yetkisi olduğundan, bakanlığın denetimlerinin yanı sıra bu şirketlerin de ayrıca denetim yapmaları söz konusu olduğunda ilave maliyetler ortaya çıkacak.
  Tanınan internet siteleri tarafından yoğun şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra bir endüstri standardı haline gelme potansiyeline sahip olan güven damgası, kanunen zorunlu olmasa da tüm e-ticaret sitelerinde bu damga bulunabilir. Diğer taraftan, güven damgası olmasına rağmen müşterilere taahhütlerini yerine getirmeyen e-ticaret sitelerinin ortaya çıkması halinde, güven damgasına duyulan güvenin zedelenmesi ve dolayısıyla işlevini yitirme ihtimali de bulunuyor.