Hizmetlerimiz

Logo (LOGOTYPE)

Logo, bir ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel ögeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır. Logo tasarlamak için kullanılan fontlar yeni tasarlandıgı gibi mevcut fontlarda olabilirler. Logo tasarlamak için belli başlı bazı kurallar işin uzmanları tarafından şöyle sıralanmaktadır.

Sade, kolay anlasilir, hatirlanmasi kolay, mümkün oldugunca az sayida renkten olusmalidir. Her çesit baski ve kesim teknigi ile sorunsuz kullanilabilir olmali, çok küçük ölçülerde ayrintilar kaybolmamali, çok büyük ölçülerde daginik görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalidir. Özgün olmalidir. Baska firma ya da ürünlere ait logolar ile karisikliga sebep vermemeli, hatta çagristirmamalidir. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya büyük zarar verir. Logo tasarimciyi degil ürün ya da firmayi yansitmalidir. IBM logosunun tasarimcisi Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarimcidir ancak olusturan firmanin kendisidir. Ilgili kurulusun ya da ürünün özelliklerini yansitmalidir. Seçilen ya da tasarlanan font sirketin içerigine uygun olmalidir. Ayrica kurumun kendisini nasil tanimladigi ve kurumu yansitan kavramlarin neler oldugunu bilmek logonun tasarim asamasinda önemli unsurlardir. Logo sadeliginin yanisira gerek rengi gerek sekli itibariyle farkli kosullarda görüldügü zaman bile akilda kalici olmalidir. Farkli bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacagi zaman o ülkenin renklere yükledigi anlamlar ve kültürleri hakkinda bilgi sahibi olunmalidir. Özellikle bir simge kullanilacagi zaman simgenin tasiyacagi anlam bakiminda bu bilgi çok önemlidir.

Logo ve Logo'nun Önemi

Logo (Logotype), kurumsal kimliginizin ana gövdesidir. Iyi bir logo, bir firma için en akilci ve getirisi olan yatirimdir. "Kaliteli hizmet veren bir firmanin kaliteli bir logosu olmalidir" anlayisina dünyanin tüm kurumsal basari öykülerinde rastlariz. Logo, her yerde kullanabileceginiz bir kimlik ögesi olup su özellikleri tasimalidir:

 • Sektörde benzersiz olmalidir.
 • Maksimum bilgiyi minimum sürede vermelidir.
 • Mümkün olan en genis kitle tarafindan algilanabilmelidir.
 • Renk, biçim gibi özellikleriyle firmanizin hizmet ve ürünleriyle iliskili olmalidir.
 • Logo temsil ettigi kurumun, organizasyonun, markanin özelliklerine ve amacina uygun olmalidir..
 • Firmanizin "ruhunu" yansitmali, somutlastirmalidir.
 • Bütün yüzey ve boyutlara sorunsuz uygulanabilmelidir.
 • Farkli yüzey ve medyalara uygulanmasi asiri masrafa yol açmamalidir.
 • Ve en önemlisi; logo kurumunuza özgü olmali, asla taklit ya da kopya olmamalidir.
 • Logoda Detaylar

  Kurumsal kimlik veya Logo tasarimina başlamadan önce logoda yer alması gereken veya düşünülen detayların tamamı toplanmaya çalışılır. Bu detaylar; Renkler, var ise düşünülen tema, şekil, yazı stilleri vb. dir.

  Kurumsal Kimlik ve Marka

  Kurumsal veya marka kimliğini usta bir tasarıma veya çekici bir etiket hattına kıyasla çok daha fazla bir şey. Aslında, marka kimlikleri, müşterilerinizin gözünde yapılan görüşlerdir. Bir tüketicinin işletmenizle olan tüm etkileşimleri bir mesajla iletişim kurar ve markanızla ilgili bir bakış açısı oluşturur. Sizin kurumsal kimlik , broşür tasarımı onayı ile şekillendirilecek yapabiliyor senin web sitesinde gezinme kolaylığı doğru düşkünlüğünü veya hatta canlısı hizmeti tarafından oluşturulan zor yerine getirilmesi olmak yapabiliyor.
  İşte kurumsal bir kimlik tasarımı paketi markanız için harika harikalar yaratabilir:
  Tasarımda sabitlik: uzman kurumsal kimlik tasarımcıları her şeyi yaratabilir. Tasarım şirketinde aynı şirket tarafından yapılan tasarım işinde, tasarımda belirli bir tutarsızlığı sürdürebilir ve ticari adınızı istikrarlı ve zamanı gelmiş bir iş olarak gösterebilirsiniz.
  Farklılaşma: Markanızın ismini diğerlerinden gözle görülür kılmak, zafer kazanmanın cevabı olur. Mükemmel tasarlanmış bir kimlik, marka adının öz niteliklerini etkileyebilir ve pazardaki kişisel nişinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.