Services

Sosyal Medyada Facebook Reklamları

Facebook reklamları kullanıcı profillerine göre hedefleme yapabileceğiniz bir reklam türüdür. Reklam vermek istediğiniz kitlenin cinsiyetini, yaş aralığını, yaşadığı şehri ve ülkeyi, eğitim durumunu ve medeni halini seçebilmenize olanak tanır. Reklamınız sadece bu profillere uygun kullanıcılar için gösterilir ve ilgilenen kullanıcılar sadece reklamınızı tıklarsa ödeme yaparsınız.Sosyal medya danışmanlık hizmeti veriyoruz. Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan mecra kalmadı diyebiliriz ancak sosyal medyayı kullanırken dikkat etmemiz gerekenler doğru pazarlama ve planlama stratejisi kurmaktır. Bunun için hedef kitlemizi doğru tespit etmek ve onların taleplerine göre hareket etmek gerekir. Kısaca ‘kime, neye, ne zaman, nasıl’ sorularını sorarak hedef kitleyi ve taleplerini doğru şekilde saptayabiliriz.
Güvenilir ve tutarlı olmak da stratejimiz için çok önemli. Hedef kitleye karşı her zaman planlı ve düzenli yaklaşımda bulunmak gerekir. Soğuk ve mesafeli durmak kesinlikle sosyal medya algısına ters bir düşüncedir. Sosyal medyada varsanız eğer hedef kitleniz ile her zaman etkileşim içinde olmalı, onların duygularına ve taleplerine yönelik bir strateji edinmeli her tür sorunda geri bildirimi en hızlı şekilde sağlamalı, hatta çeşitli kampanyalarla onlara ufak hediyeler vermelisiniz.
Sosyal medya demek hızlı ve anlık iletişim demek bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Hedef kitleye doğru strateji ile yaklaşmak aynı zamanda orjinal olmamız anlamına da gelir, sıradan olmak hedef kitlemizi bizden uzaklaştırır. Reklam ise strateji planımızın bel kemiğidir. Reklamlar için net bir hedef belirleyip daha sonra kurgusunun hazırlanması gerekir. Son yıllarda web tasarım ve web yazılım dünyasında en fazla yükseliş gösteren web siteleri, sosyal medya siteleri oldu. İnternet üzerinden reklam veren web siteleri bu yükselişe duyarsız kalmadı. Firmalar web site reklamlarını, sosyal medya reklamcılığı ile milyonlara duyurma imkanı yakaladılar. Fakat sosyal medya üzerinden doğru yöntemlerle başarı sağlamak ve hedef kitlelere değinmek profesyonel bir çalışma gerektirir. Bu tarzda bir çalışma reklam verenlerin kendileri tarafından tam anlamıyla yerine getirilebilecek bir çalışma değildir. Profesyonel olarak hizmet veren sosyal medya birimimiz, sosyal medya siteleri arasından en popüler olan Facebook, Twitter ve Instagram siteleri üzerinden sizlere özel sayfa oluşturarak beğeni ve takipçi sayılarınızı arttırmaktadır. Ayrıca sürekli duyurular ve aktivitelerle listenizde ki kişilere sürekli sizi hatırlatmakta ve marka değerinizi yükseltmektedir. İnteraktif Yazılım web tasarım, web yazılım hizmetlerinin yanı sıra sosyal medya danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Sunacağımız sosyal medya danışmanlık hizmeti ile firmanızı çok büyük kitlelere ulaştırabiliriz İletişim sayfası bir kurumsal web sitesinde yapılan tüm araştırma, planlama ve yönlendirmelerin kısacası tüm yapılan çalışmanın mükafatının alındığı sayfadır. İletişim sayfasına girmiş bir potansiyel müşterinin, mevcut müşteri olmasına bir adım kalmış demektir. Bu nedenle iletişim sayfasının kurumsal web sitesindeki önemi diğer sayfalar kadar mühimdir.

Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook reklam verme konusunda tereddüt mü yaşıyorsunuz. Facebook reklam fiyatları eğer düzgün bir planlama yapabilirseniz çok uygun olabilir. Ancak Facebook reklam verme tekniklerini bilmiyorsanız bu sizin için büyük bir masraf haline de gelebilir.Facebook Reklamları bir kullanıcı Facebook’ta sizin reklam kampanyanızda belirlediğiniz hedef kitleye (cinsiyet, şehir, medeni hal,eğitim, hobi vb.) uyuyorsa görüntülenir. Reklamlar sayfanın sağ tarafında görünür. Böylelikle reklamlarının belirlediğiniz hedef kitleye uyan kullanıcılara görünür.

Facebook Reklamlarında Maliyet?

Toplam ve Günlük bütçe olmak üzere iki farklı bütçe seçebilirsiniz. Günlük bütçenizher gün belirli bir kampanyaya ne kadar harcayacağınızı kontrol eder.Kampanyanın günlük bütçesine ulaşıldığında reklamlarınızın ve sponsorluhaberlerinizin o gün için gösterimi otomatik olarak durur. Asla belirlediğinizbütçeyi aşacak şekilde ücretlendirilmezsiniz.Öncelikle reklamlarınız hazırlandıktan sonra bir günlük bütçe limiti belirlenir. Yani reklam kampanyanızın bir gün içinde harcayabileceği maksimum tutarı gösterir. Eğer müşterilerden reklam kampanyanıza gelen talep düşükse ve günlük bütçeniz dolmuyorsa belirlediğiniz limite ulaşmadığından aradaki fark yine ana bütçenizde kalır ve harcanmaz.

İşte Facebook’da en iyi reklam yapmanın püf noktaları:

  1- Hedef Kitleni Tanı:

  Burada hedef kitlenizi detaylı bir şekilde bilmek çok önemlidir. Yapacağınız reklamın hedef kitlesini belirledikten sonra reklamlarınızın segmentini cinsiyet, yaş, okul, medeni hal, beğendiği sayfalar bazında ayırabilirsiniz. Reklamları en ince detayına kadar segmente etmek hem işinizi kolaylaştırır hem de daha sağlıklı yol almanıza yardımcı olur. Örneğin; hedef kitlenizdeki kişi çalışan 30- 35 yaşlarında bir erkek olsun, bu kişi nerelere gider, ne giyer, ne okur? Bütün bunların cevabını bilmek gerekir .

  2- Görselin Gücü

  Hedef kitlenizi belirlediniz, reklamı kimlere göstereceğinizi buldunuz ama bitmedi. Unutmayın ki; aynı hedef kitleyi ve aynı ilgi alanlarını hedefleyen birçok reklamveren size rakiptir, peki siz onların arasında nasıl dikkat çekeceksiniz? Burada dikkat edilmesi gereken çok püf nokta var. Facebook mavisinden kaçınmak, mümkün olduğunca renkli görseller kullanmak ilk yapılması gereken şey olacaktır.

  3- Mesajın Önemi

  Dikkat çekici bir görseli ilgi çekici bir metinle süslememiz gerekir. Mutlaka reklam metninin kullanıcı için bir ana satış yararı olmalı. Call-to-action dediğimiz metinlerin kullanılması çok kritik. Ayrıca 135 karakterde hedef kitlenizi harekete geçirici metinler yazmak için tüm yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Bu püf noktaları oluşturduğunuz taktirde, reklamın iyisini siz, kötüsünü başkaları yapmış olur.