Responsive Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Site Tasarımı

Birkaç yıl önce 600 x 800 lük ekran çözünürlüğü kullanılıyordu. Web tasarımcıları da bu çözünürlüğü baz alarak sitelerini tasarlıyorlardı. Fakat ihtiyaçların artması, çözünürlüğün de artmasına ve standardın dışına çıkılmasına sebep oldu. Mobil teknoloji dünyayı değiştiriyor. Bugün, herkesin akıllı telefonları var ve bu telefonlarla sürekli iletişim kuruyor, bilgi arıyorlar. Birçok ülkede, akıllı telefonların sayısı kişisel bilgisayarların sayısını geride bıraktı. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, çevrimiçi varlığın önemli bir parçası haline geldi.
Zaten küçük büyük herkesle birlikte mobil çağa geçmişken kısa süre içinde miadını doldurmuş olacaktır. Çünkü; insanlar netbook, tablet, akıllı telefonlarla internette dolaşmaya başladılar. Her geçen gün firmalar yeni bir ürünü piyasaya sürdüğü için web tasarımcılar da buna ayak uydurmaya çalışıyorlar.
Teknoloji yaşamına Responsive Web Design adıyla giren ve kelime anlamı Duyarlı Web Tasarım olan bu oluşum son dönemlerin modası oldu.
Responsive (Duyarlı) web tasarım, web sayfanızın tüm cihazlarda masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefon ekranlarına uyumlu olamsı anlamına gelmektedir. Responsive (Duyarlı) Web Tasarım, herhangi bir ekranda iyi görünmesi için içeriği yeniden boyutlandırmak, gizlemek, küçültmek, büyütmek veya taşımak için CSS ve HTML'yi kullanmaktır. Geleceğin mobilde olduğu düşünüldüğünde artık responsive tasarım firmalar için bir tercih sebebi değil zorunluluk haline gelmiştir.

Günümüzde akıllı telefon ve tablet gibi cihazların yaygınlaşması ile birlikte akılı telefon da teknoloji patlaması gerçekleşmiş ve bu tür cihazlar sayesinde dünya genelinde internette vakit geçiren kişi sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Böyle olunca da web siteler Responsive Tasarım uyum önem kazanmıştır. Web sitelerine gelen trafiğin önemli bir kısmının mobil cihazlar üzerinden geldiğini görebilirsiniz.Web sitenizi henüz mobil uyumlu yapmadıysanız en kısa zamanda yapmalısınız. Sitenize gelen kullanıcıların çoğunluğu büyük olasılıkla bir mobil cihaz kullanıyordur.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız hemen"Mobil Uyumluluk Testi'ni tamamlayın!"


Neden Responsive web tasarım ?

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. Web sayfanızın tüm cihazlarda (masaüstü pc, tabletler ve telefonlar) iyi görünmesini sağlar. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılında ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde popüler oldu. Seo için önemli olan responsive web tasarım ile sitenize değer katıp, arama motorlarının istediği yapıya kavuşturmasını sağlayabilirsiniz. Site URL yapısı aynı kalacağından arama motorları tarafından bulunmanız daha hızlı gerçekleşecektir. Responsive web tasarımları HTML5 ve CSS3 ara yüz kodlama dilleriyle oluşturulmaktadır. İleri derecede bilgi gerektiren bu çalışmaların yapılması için, sağlıklı bir kodlama çalışması yapılması ayrıca tüm tarayıcılar için kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Gelecek Mobilde !

Geleceğin mobilde olduğu düşünüldüğünde artık responsive tasarım firmalar için bir tercih sebebi değil zorunluluk haline gelmiştir. Siz de çağa ayak uydurmak ve responsive tasarıma sahip bir web siteniz olsun istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin. Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir versiyona dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir.